Milford Sound
Milford Sound

W krainie dźwięków – nowozelandzkie fiordy

[:pl]

Każdy słyszał o fiordach w Norwegii, ale mało kto wie o fiordach w Nowej Zelandii. Ukryta kraina fiordów znajduje się w południowo – zachodniej części wyspy południowej. W porównaniu z norweskimi fiordami są o wiele mniejsze, zajmują prawie 1 mln ha powierzchni. Chodź dzikie i piękne, są prawie niezamieszkałe.


W Nowej Zelandii na głęboko wcinające się w głąb lądu zatoki nie używa się słowa „fiord”. Słowo fiord pochodzi z Norwegii („fjord”) i pierwszy raz na ziemiach nowozelandzkich zostało użyte przez Brytyjczyków około 1860 roku.

Wcześniej jednak jeden z kapitanów brytyjskich John Stoke podczas mapowania okolicy fiordów Nowej Zelandii zapisał nazwy zatok, używając słowa „dźwięk” (ang. sound) Od tego czasu większość większych zatok wcinających się w ląd została nazwana „Sound” jak na przykład Milford Sound. Domniema się, że nazwa ta pochodzi od staronordyjskiego wyrażenia „Sund” (swimming) albo „straight”.

Milford Sound and Mitre Peak
Milford Sound and Mitre Peak w chmurach

Kraina nowozelandzkich fiordów jest dzika, niezamieszkała, bardzo piękna i tak jakby nieodkryta. Do wielu miejsc bardzo ciężko jest się dostać. Trzeba wynająć łódź lub helikopter. Najpopularniejszym i bardzo turystycznym miejscem jest Milford Sound i unoszący się z tafli wody szczyt Mitre (ang.Mitre peak) 1692 m.n.p.m.

Kraina fiordów to też miejsce, gdzie podczas cofającego się lądolodu powstało kilka większych jezior. Stanowią one granicę ostatnich osad miejskich w krainie nowozelandzkich fiordów (Fiordlandzie).

Mitre Peak widok z kajaku Milford Sound
Mitre Peak widok z kajaku Milford Sound
Kayaking in Milford Sound - foczki po prawej stronie :)
Kayaking in Milford Sound – foczki po prawej stronie 🙂

Jezioro Te Anagu leży na północnym wschodzie krainy fiordów i jest drugim, największym jeziorem w Nowej Zelandii (348 km2). Ciągnie się przez 61 km, przybierając podłużny kształt; 3 fiordy odchodzące od tego jeziora oddzielają różne pasma górskie od siebie.

Jezioro Manapouri – uważane jest za jedne z piękniejszych jezior w Nowej Zelandii. Na południowym wschodzie tego jeziorka znajduje się mała osada z ponad 200 mieszkańcami. To stąd rozpoczynają się bardziej „wyszukane” wycieczki łodzią w dalsze regiony fiordów np. Doubtful Sound, który jest zdecydowanie lepszą alternatywą niż zatłoczony Milford Sound.

Jezioro Manapouri

Infrastruktura turystyczna w okolicach Milford Sound i związany z tym tłok zepsuł wyjątkowość tego miejsca. Na samym końcu ulicy prowadzącej do fiordu znajduje się odprawa promowa, która bardziej przypomina dworzec centralny lub odprawę promową w Sydney. Milford Sound zwiedziłam w kajaku o 6 rano, kiedy tafla wody nie była wzburzona przez żadne inne łodzie. Kiedy nie było tam nikogo, było naprawdę pięknie.

W krainie fiordów znajduje się też najgłębsze jezioro w Nowej Zelandii, jezioro Hauroko 462 m głębokości. Na skraju tego jeziora rozpoczyna się dość wymagający kilkudniowy szlak Dusky Track, który kończy się na skraju jeziora Manapour.

Ciekawa relacja ze szlaku:

http://adventureblog.nationalgeographic.com/2014/05/28/hikingsurviving-the-dusky-track-in-new-zealand/

Kraina fiordów oznaczona kolorem zielonym. Źródło: wikipedia
Mapa – milfors Sound, Doubtful Sound, jezioro Te Anagu, jezioro Manapouri, Milford track, Dusky track, Kepler track. Źródło: https://www.fiordland.org.nz

Najpopularniejszym szlakiem w okolicy jest Milford Sound. Nie ekscytujcie się za bardzo, bo żeby dostać się na ten szlak trzeba bukować chatki kilka miesięcy wcześniej. Szlak rozpoczyna się z łodzi, która odbiera wszystkich turystów tego samego dnia i przenosi na drugą stronę jeziora Te Anagu. Przez 4 dni maszeruje się na niskich wysokościach z dużą grupą ludzi. Trudno o cisze na tak popularnym szlaku.

Ciężko jest trafić na słoneczną pogodę w Fiordlandzie
Ciężko jest trafić na słoneczną pogodę w Fiordlandzie
[:]

Author: Ola

Pasjonatka podróży i aktywnego stylu życia. Preferuje wyjazdy typu “adventure” w otoczeniu przyrody. W Nowej Zelandii odbyła miesięczny staż raftingowi na górskich rzekach i przez 3 lata pracowała w jaskiniach jako Adventure Cave Guide w Nowej Zelandii w Waitomo, które znane jest z Black Water Rafting. Dłużej przebywała również w Norwegii studiując norweski “outdoor life” oraz pomieszkiwała w Omanie.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.